Mikrotik Cloud Smart Switch - CSS326-24G-2S+RM
The new MikroTik Cloud Smart Switch 326-24G-2S+RM is a SwOS powered 24 port, Gigabit Ethernet switch. Equipped with two SFP+ ports in a 1U rackmount case. The Cloud Smart Switch 326-24G-2S+RM provides wire-speed connectivity using several new switching features.
The 326-24G-2S+RM gives you all the basic functionality of a managed switch, plus more: it allows you to manage port-to-port forwarding, apply MAC filters, configure VLANs, mirror traffic, apply bandwidth limitations and even adjust some MAC and IP header fields. The SFP cage supports both 1.25Gbps and 10 Gbps SFP+ modules.
Product specifications-
| Product code | CSS326-24G-2S+RM |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 24 |
| Power Jack | 1 |
| PoE in | Yes |
| Supported input voltage | 8 V - 30 V |
| Dimensions | 440 x 144 x 44 mm |
| Operating System | SwOS |
| Tested ambient temperature | -40C .. +70C |
| Max Power consumption | 19W |
| SFP+ ports | 2 |
| Storage type | FLASH |
| Storage size | 2 MB |
