Mikrotik
MikroTik Cloud Router Switch 106-1C-5S (RouterOS Level 5)
£40.92
inc tax
Ex Tax £33.08
The MikroTik Cloud Router Switch 106-1C-5S is a desktop size smart switch, equipped with one Gigabit Ethernet / SFP combo port and five 1.25Gbps SFP cages. Powered by a 400MHz CPU and 128MB RAM, it runs RouterOS with a L...
MikroTik Cloud Router Switch 106-1C-5S (RouterOS Level 5)
£40.92
The MikroTik Cloud Router Switch 106-1C-5S is a desktop size smart switch, equipped with one Gigabit Ethernet / SFP combo port and five 1.25Gbps SFP cages. Powered by a 400MHz CPU and 128MB RAM, it runs RouterOS with a L5 license and supports 11- 30V power.
A market leading solution for connecting up to six SFP devices at a low price point.
Product Specifications-
| Product code | CRS106-1C-5S |
| CPU | QCA8511 400 MHz |
| Storage type | Flash |
| Storage size | 16 MB |
| Size of RAM | 128 MB |
| SFP | 5x 1.25G Ethernet SFP cage (Mini-GBIC; SFP module not included), DDMI support |
| Combo port | 1 (Gigabit Ethernet / SFP) |
| PoE in | Yes |
| Dimensions | 114 x 137 x 29mm |
| License level | 5 |
| Max Power consumption | 11 W |
| LEDs | 9x LEDs (1x user LED) |
| Operating system | RouterOS |
| Serial port | RJ45 |
