Mikrotik
MikroTik RouterBoard hEX lite with UK PSU
£28.42
inc tax
Ex Tax £22.66
The MikroTik RB750r2 hEX lite is a small five 10/100 port ethernet router. Its price is lower than the RouterOS license alone - there simply is no choice when it comes to managing your wired home network, the RB750r2 (hE...
MikroTik RouterBoard hEX lite with UK PSU
£28.42
The MikroTik RB750r2 hEX lite is a small five 10/100 port ethernet router. Its price is lower than the RouterOS license alone - there simply is no choice when it comes to managing your wired home network, the RB750r2 (hEX lite) has it all. Not only is it affordable, small, good looking and easy to use - it is probably the most affordable MPLS capable router on the market! No more compromise between price and features - the RB750r2 has both. With its compact design and clean looks, it will fit perfectly into any SOHO environment.
Product Specifications-
| Product code | RB750r2 |
| CPU nominal frequency | 850 MHz |
| CPU core count | 1 |
| Architecture | MIPS-BE |
| Size of RAM | 64 MB |
| 10/100 Ethernet ports | 5 |
| Power Jack | 1 |
| PoE in | Yes |
| Supported input voltage | 6 V - 30 V |
| Dimensions | 113x89x28mm. Weight without packaging and cables: 129g |
| Operating System | RouterOS |
| Tested ambient temperature | -20C to +70C |
| License level | 4 |
| CPU | QCA9531 |
| Max Power consumption | 2W |
| Storage type | FLASH |
| Storage size | 16 MB |
