MikroTik PowerBox Pro RB960PGS-PB with RouterOS L4
The MikroTik PowerBox Pro is an outdoor five Gigabit Ethernet port router with PoE output on four ports. The PowerBox Pro features a sleek outdoor enclosure, making it suitable for various types of installations such as radio towers.
The PowerBox also supports passive or standard 802.3at/af PoE input/output. Ethernet ports 2-5 can power PoE capable devices with the same voltage as the unit is supplied with, making for a cleaner install. It can power 802.3at and af mode B compatible devices, if 48-57V input is used. The MikroTik PowerBox Pro has an SFP port for a fiber connectivity, it is small, affordable and easy to use. But at the same time comes with a powerful 800MHz CPU, capable of all the advanced configurations that RouterOS supports.
Product Specifications-
| Product code | RB960PGS-PB |
| CPU nominal frequency | 800 MHz |
| CPU core count | 1 |
| Size of RAM | 128 MB |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 5 |
| Power Jack | 1 |
| Supported input voltage | 12 V - 57 V |
| PoE out | 802.3af/at |
| PoE in | Passive PoE |
| Voltage Monitor | Yes |
| PCB temperature monitor | Yes |
| Dimensions | 125 x 52 x 225 mm |
| Operating System | RouterOS |
| Tested ambient temperature | -40°C .. +70°C |
| License level | 4 |
| CPU | QCA9557 |
| Max Power consumption | 9W |
| SFP ports | 1 |
| USB Power Reset | Yes |
| Storage type | FLASH |
| Storage size | 16 MB |
