Mikrotik
MikroTik RouterBoard hEX PoE lite (RouterOS L4) with UK power supply
£40.92
inc tax
Ex Tax £33.08
The MikroTik RouterBoard hEX PoE lite is a small five port ethernet router in a plastic case, it has a USB 2.0 port and PoE output.Ports 2-5 can power other PoE capable devices with the same voltage as applied to the uni...
MikroTik RouterBoard hEX PoE lite (RouterOS L4) with UK power supply
£40.92
The MikroTik RouterBoard hEX PoE lite is a small five port ethernet router in a plastic case, it has a USB 2.0 port and PoE output.
Ports 2-5 can power other PoE capable devices with the same voltage as applied to the unit. The maximum current available is 1A per port, the Ethernet ports are shielded.
It is affordable, small and easy to use. With its compact design and clean looks, it will fit perfectly into any SOHO environment.
Product specifications-
| CPU nominal frequency | 650 MHz |
| CPU core count | 1 |
| Size of RAM | 64 MB |
| 10/100 Ethernet ports | 5 |
| 10/100/1000 Ethernet ports | None |
| MiniPCI slots | 0 |
| MiniPCI-e slots | 0 |
| Number of USB ports | 1 |
| Power Jack | 1 |
| Supported input voltage | 6 V - 30 V |
| PoE in | Yes |
| PoE out | Yes |
| Voltage Monitor | Yes |
| CPU temperature monitor | No |
| PCB temperature monitor | Yes |
| Dimensions | 113x89x28mm |
| Operating System | RouterOS |
| Operating temperature range | -30 + 70 C |
| License level | 4 |
| Current Monitor | Yes |
| CPU | QCA9531 |
| Max Power consumption | 3W |
| SFP ports | 0 |
| SFP+ ports | 0 |
| USB slot type | USB type A |
| Serial port | None |
