Mikrotik
MikroTik RouterBoard 1100AHx4 (RouterOS Level 6) 1U Rackmount
£209.23
inc tax
Ex Tax £173.34
Introducing the Mikrotik RB1100AHx4 Gigabit Ethernet Router. Powered by Annapurna Alpine AL21400 CPU with four Cortex A15 cores, clocked at 1.4GHz each, for a maximum throughput of up to 7.5Gbit. The device supports IPse...
MikroTik RouterBoard 1100AHx4 (RouterOS Level 6) 1U Rackmount
£209.23
Introducing the Mikrotik RB1100AHx4 Gigabit Ethernet Router. Powered by Annapurna Alpine AL21400 CPU with four Cortex A15 cores, clocked at 1.4GHz each, for a maximum throughput of up to 7.5Gbit. The device supports IPsec hardware acceleration (up to 2.2Gbps with AES128). The 1100AHx4 comes equipped with 13 Gigabit Ethernet ports, dual power supplies for redundancy, an RS232 serial port and 802.3at/af support packaged neatly into a 1U rackmount chassis.
Product Specifications-
| Product code | RB1100x4 |
| CPU | AL21400-1400-A0-E-1AN-8-C |
| CPU core count | 4 |
| CPU nominal frequency | 1.4 GHz |
| CPU Threads count | 4 |
| Dimensions | 444 x 148 x 47 mm |
| License level | 6 |
| Operating System | RouterOS |
| Size of RAM | 1 GB |
| Storage size | 128 MB |
| Storage type | NAND |
| Max Power consumption | 20W |
| Number of DC inputs | 2 |
| PoE in | 802.3af/at |
| PoE in input Voltage | 20-57 V |
| 2-pin terminal input Voltage | -48, 12-57 V |
| Number of AC inputs | 2 |
| AC input range | 100-240 V |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 13 |
| Serial port | RS232 |
| Current Monitor | Yes |
| PCB temperature monitor | Yes |
| Voltage Monitor | Yes |
